MENU
Jesteś tutaj: Blog Ajurweda

Masaże ajurweda 

Ajurweda

To system Holistycznej Medycyny Naturalnej oparty na sprawdzonych przez tysiąclecia recepturach i metodach skutecznej terapii.

Jej celem jest przywrócenie Człowiekowi Naturalnej Równowagi, która warunkuje Zdrowie i dobre Samopoczucie.

Według Ajurwedy masaż jest niezbędny każdemu Człowiekowi, by zachować Zdrowie i Długowieczność. Stanowi istotny element Życia w zgodzie z Naturą.

Ajurweda wyróżnia trzy główne typy energetyki Ludzi, które określa się jako:
Vata, Pitta i Kapha
nazywane Doszami. 
Obrazują one Energie, które mają wpływ zarówno na wygląd i kondycję fizyczną Organizmu Człowieka jak i predyspozycje psychiczne danej Osoby. Chcąc wybrać odpowiednie przymiotniki określające dosze można powiedzieć, że pitta jest gorąca i nieustępliwa, vata chłodniejsza, zimna i wietrzna a kapha wilgotna i ciężka. 
 
            Oczywiście rzadko można spotkać kogoś, kto będzie ściśle odzwierciedlał wszystkie cechy jednego typu. Każdy z nas posiada bowiem w sobie wszystkie trzy dosze. Idealnie, gdyby były one w Równowadze, lecz zazwyczaj tak się nie dzieje. Jedna lub dwie przeważają determinując tym samym właściwości fizyczne i psychiczne danej Osoby.
Aby okreslić jaka dosza dominuje należy wykonać test pod opieką konsultanta ajurwedysjskiego. Jednakże w internecie i literaturze znaleźć można także charakterystyki poszczególnych dosz i okreslić mniej więcej jaki typ Energii przeważa u danej Osoby. 
Należy przy tym pamiętać, iż nie jest to kombinacja stała. Stosunek dosz do siebie może się zmieniać wraz z wiekiem, ale również pod wpływem zależnych od nas samych czynników takich jak spożywane pokarmy i napoje, Styl Życia. Także pora roku, pogoda mają wpływ na (nie) równowagę dosz.
 
Należy dążyć do jak najlepszego zrównoważenia trzech Energii, lecz nie jest to łatwe. Nadmiar lub niedobór którejkolwiek z nich znajduje zawsze odbicie w Stanie Zdrowotnym Człowieka, może być przyczyną skłonności do zapadania na pewne choroby, siły odczuwania emocji, wyglądu ciała, włosów, skóry, łatwości przybierania na wadze, trudności w zgubieniu nadmiaru kilogramów, radzeniu sobie ze stresem, zdolności poznawczych, pamięci i sposobu rozumowania nawet stosunku do dóbr materialnych. 
Gdy rozpoznamy jaka dosza jest w nadmiarze można ją wspomóc zarówno zmianami w sposobie Odżywiania, Aktywności Fizycznej, stosowaniem odpowiednich Ajurwedyjskich Olejków i Ziół do pielęgnacji Ciała jak również poprzez regularne picie herbaty lub przyjmowanie Ziół odpowiedniej dla danej doszy.
Ludzi z przewagą VATA charakteryzuje:
- drobna budowa kości i szczupłą sylwetka
- duża wrażliwość na zimno, często marzną im zwłaszcza stopy i dłonie (złe ukrwienie kończyn)
- mają dużo Energii, poruszają się i mówią szybko i dużo, lubią gestykulować
- często reagują i zachowują się impulsywnie
- bywają nerwowi, mają kłopoty z podjęciem decyzji, pełni obaw
- nie mają dobrej pamięci, często „zapominalscy”
- zmienni jak chorągiewki na wietrze, brakuje im silnej woli i sprecyzowanych planów, działają raczej pod wpływem Impulsu
- mogą być bardzo pracowici, lecz mają trudność z dobrą organizacją pracy, chwytają wiele spraw naraz, nie kończąc innych
- praca często pochłania ich tak bardzo, że na tym tle mogą mieć kłopoty ze snem oraz odczuwać ciągłe napięcie.
 
Aby złagodzić nadmiar Energii Vata poleca się przede wszystkim regularny tryb Życia z uwzględnieniem miejsca na odpoczynek. Dobrym miejscem do Relaksu będzie nasłoneczniona ławka w spokojnym miejscu w parku, ciepłe łóżko lub zaciszna plaża w upalny dzień.
Odpoczynek vaty nie powinien natomiast polegać na oglądaniu telewizji, grach komputerowych czy surfowaniu po internecie ponieważ aktywności te podniosą jeszcze bardziej już podwyższony poziom energii vata.
 
Miejsce pracy osób z nadmiarem vata należy w przemyślany sposób zorganizować, tak, by wszystko miało swoje miejsce. Również czas pracy powinien być dostosowany do ilości obowiązków, nie należy zlecać „vatom” zbyt wielu rzeczy naraz, bo mogą się w tym chaosie pogubić.
 
Po zakończeniu jednego zadania dopiero należy przystąpić do kolejnego. Niedopuszczalna jest praca w godzinach nocnych.
 
W pokarmach vata powinna unikać surowych warzyw i owoców a także wszelkich wychładzających potraw (lody, chodniki) i napojów (gazowane napoje orzeźwiające, energetyczne) oraz palenia papierosów.
Może za to spożywać delikatne gotowane zupy, warzywa czy mięsa oraz ciepłe kompoty owocowe, gotowane kasze i ryż z przyprawami.
Kluczem do zbudowania Równowagi będzie dla Vaty znalezienie miejsca na Spokojny Wypoczynek i ograniczenie nadmiernego zaangażowania we wszystkie aspekty Życia.
liść palmy 
Charakterystyka osób o przewadze PITTA:
-mają średnią budowę Ciała
-nie przepadają za okresem letnim i wysokimi temperaturami - łatwo i obficie się pocą
-skóra bywa zaczerwieniona, piegowata, ma skłonności do przetłuszczania się
-chętnie przewodzą w grupie, lubią mieć władzę i z niej korzystać
-mają dobre pomysły, zazwyczaj realne do zrealizowania w praktyce, są dobrymi organizatorami, pragmatyczni
-potrafią dobrze przemawiać, inni chętnie podążają za nimi, dobrze argumentują w dyskusjach
-lubią być najlepsi, mieć najlepsze, często luksusowe dobra materialne, czytać wybitne dzieła, mieć ubrania z firmowymi metkami
-mają silną wolę i z uporem dążą do celu, nie zrażają się łatwo
-nie tolerują poglądów innych, zwłaszcza słabo uzasadnionych - w odpowiedzi na sprzeciw są rozdrażnieni, porywczy, mówią to co myślą bez ogródek
-nie mają oporów w krytykowaniu jeśli nie zgadzają się z jakimś pomysłem
Gorącą Naturę Pitty można nieco schłodzić poprzez spożywanie pokarmów i napojów o temperaturze pokojowej (nie gorących), dbałość o dużą podaż płynów do picia a także zapewnienie czasu na Odpoczynek.
Posiłki powinny być świeżo przygotowane, łagodne i delikatne w smaku, bez dużego dodatku soli i pikantnych, rozgrzewających przypraw. Ich niewielkie ilości dozwolone są zimą. Należy także zwrócić uwagę na ograniczenie dodatku tłuszczu do posiłków, zwłaszcza zwierzęcego – powinno go być jak najmniej.
 
Pitta ma jadać mniejsze ilości lecz kilka razy dziennie. Nie należy dopuszczać do odczucia przepełnienia żołądka.
Wszystkie używki pobudzające Ciało jak kawa, papierosy, alkohol, narkotyki są dla Pitty niedozwolone. W okresie letnim nie zaleca się przebywania w pełnym słońcu na gorącej plaży a raczej relaks w hamaku w zacienionym miejscu. Ze względu na skłonną do przebarwień skórę pitty powinny także dbać o jej ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. 
 
Ludzi z dominującą doszą KAPHA charakteryzuje:
 - mocna i stabilna budowa Ciała - tendencja do łatwego przybierania na wadze
- nie przepadają za wilgotną, deszczową aurą
- ładna, sprężysta i wolno starzejąca się skóra
- łagodność, spokój i zrównoważenie ale jednocześnie stanowczość i niechęć do zmian
- przywiązanie do nawyków, zwyczajów, miejsc i Ludzi
- mają dobrą pamięć, są rozważni i dokładni, pracują w swoim tempie (wolniej), ale rzadko popełniają błędy
- są wytrwali, potrafią współpracować z innymi, powoli, bez pośpiechu lecz skutecznie i pewnie dążą do celu.
 
Kapha łatwo przybiera na wadze i dlatego z diety należałoby wykluczyć ciężkie, tłuste posiłki, potrawy duszone, z dużą ilością sosów oraz słodycze.
 
Niewskazane są także produkty mleczne oraz nadmierna ilość jedzenia w ramach jednego posiłku.
Poleca się lekkie potrawy, podawane w średniej temperaturze, najlepiej świeżo przygotowane i ciepłe.
 
Dla Osób z przewagą Kapha nie jest korzystny także długi sen oraz brak aktywności dlatego należy wstawać wcześniej a w ciągu Dnia wygospodarować kilka przerw na Aktywność Fizyczną. Wskazana jest każda postać ruchu – począwszy od zastąpienia jazdy autobusem przez szybki Spacer a skończywszy na wyczynowej jeździe na nartach.

Masaż poprzez stymulację poszczególnych punktów usprawnia funkcjonowanie całego Organizmu. Pobudza krążenie krwi, limfy i płynów ustrojowych. Bardzo dobrze oczyszcza tkanki oraz dotlenia Skórę. Masaż da najlepsze efekty, jeśli zostanie wykonany przy użyciu naturalnego olejku, dobranego do naszego typu Psychofizycznego, czyli doszy.

Każdy Człowiek jest innym Typem Psychofizycznym, w zależności od tego, jaka Energia w nim dominuje:

Vata, Pitta czy Kapha.

Olejek do masażu

Odpowiedni olejek do Skóry suchej – dominacja doszy Vata

               Osoby, u których dominuje dosza Vata, są pełne Energii, mają szybką przemianę materii, przez co są zazwyczaj szczupłe, o delikatnej budowie, suchej skórze i włosach oraz widocznych na ciele żyłach. Nie lubią zimna, ich Organizmy szybko ulegają wychłodzeniu, marzną im stopy i ręce.

Vata charakteryzuje Osoby bystre, energiczne, czasem chaotyczne, prowadzące nieregularny tryb Życia, które szybko chodzą i mówią. Suchą i zimną naturę Vaty doskonale Równoważą rozgrzewające olejki. Dla tej doszy najlepszy jest ciepły olej sezamowy, który oczyszcza Organizm z toksyn, pobudza krążenie krwi, przywraca Skórze blask i gładkość. Bardzo dobrze sprawdzi się także olej migdałowy, który głęboko wnika w skórę i regeneruje komórki. Właściwości rozgrzewające i nawilżające mają także olejki cynamonowe, piżmowe i cytrusowe. Dzięki nim Skóra utrzymuje prawidłowy poziom nawodnienia i nie poddaje się tak łatwo procesom starzenia.

Liść palmy

Odpowiedni olejek do Skóry przetłuszczającej się – dominacja doszy Pitta

                               Pitta dominuje u osób dobrze zbudowanych, umięśnionych, o jasnej cerze, prostych i cienkich włosach. Osoby takie nie lubią upałów, cieszą się dobrą przemianą materii i spokojnym snem. Cechuje je bystrość, zdolność koncentracji, cechy przywódcze i chęć rywalizacji. Przewaga Pitty przyczynia się do napadów złego humoru, złości i zniecierpliwienia.

Cechy charakterystyczne dla tej doszy to oleistość i ciepło, czyli takie same, jak właściwości oleju. Ze względu na gorącą Naturę dla takich Osób najlepsze są oleje ochładzające, także z dodatkiem Ziół. Takie właściwości ma np. olej kokosowy, nazywany „królem olejów”. Masaż z jego użyciem działa Relaksująco i Uspokajająco, a Skóra po nim jest wyjątkowo odżywiona i miękka. Olej kokosowy polecany jest do masażu skóry problemowej, gdyż łagodzi stany zapalne. Co istotne, bardzo dobrze się wchłania i nie pozostawia uczucia lepkości. Innym olejem odpowiednim dla doszy Pitta jest olej lniany, ceniony ze względu na dużą zawartość kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Mają one fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania Organizmu, stanowiąc między innymi budulec każdej komórki. Olej lniany zapewnia prawidłowe funkcjonowanie gospodarki lipidowej i odpowiednio nawilża Skórę, co ma wpływ na jej elastyczność. Dla Osób, u których dominuje dosza Pitta, odpowiednie będą także oleje: słonecznikowy, sojowy i szafranowy.

Liść palmy

Odpowiedni olejek do Skóry szarej , zmęczonej – dominacja doszy Kapha

                     Ten typ psychofizyczny charakteryzuje powolność, co widać np. w sposobie mówienia i chodzenia. Osoby Kapha są spokojne, wyrozumiałe i godne zaufania. Dążą do Harmonii w swoim Otoczeniu, dlatego trudno jest je wyprowadzić z Równowagi. Nie przepadają za zimnem, co zbliża je do Vata. Dlatego też zaleca się im olejki ciepłe, np. z gorczycy i sezamowe, najlepiej z dodatkiem Ziół, np. rozmarynu. Rozgrzeją one zimną Naturę Kapha i pobudzą regenerację Komórek. Na zniszczoną Cerę bardzo dobrze wpłynie także masaż z olejkiem migdałowym, który hamuje procesy wiotczenia Skóry. Dzięki olejom rozgrzewającym Cera Osób Kapha na powrót stanie się odżywiona, promienna i miękka w Dotyku.

Dla Osób, które nie mają pewności, jaki Typ Psychofizyczny reprezentują, najlepszy będzie olejek sezamowy.

liść palmy

NADMIAR DOSH

Dosze (vata, pita, kapha) są przejawem 5 Żywiołów, i posiadają ich właściwości.

Vata- Energia Ruchu, jest mobilna, lekka, sucha, szorstka i zimna.

Pitta – Energia Transformująca, jest gorąca, wilgotna, lekka.

Kapha – Energia Spójności, jest statyczna, spajająca, ciężka, zimna i wilgotna.

Dosze to Subtelne Energie; to Siły Tworzące i Zarządzające Naszym Ciałem i Umysłem. “Krążą” w Całym Organizmie, kierując funkcjami w naszym Ciele i Umyśle.

  • vata to nie gaz, ale nadmiar Energii vata powoduje powstawanie wzdęć
  • pitta to nie żółć, ale Siła, która przyczynia się do tworzenia żółci w Ciele
  • kapha to nie śluz tylko Siła, która przejawiając się w Ciele prowadzi do powstawania śluzu.

Poniżej podane są objawy zaostrzenia dosh.

Tekst zaczerpnięty jest wprost z Traktatów Ayurwedyjskich:

"Działanie Vata w stanie zaostrzenia przejawia się jako: zapadnięcie, spazmatyczne skurcze, przejmu-jący ból, odrętwienie, depresja, zaparcia, trzeszczenia stawów, skurcze, zatrzymanie zbędnych produk-tów metabolizmu, nadmierne podekscytowanie, pragnienie, drżenie, szorstka skóra, porowate tkanki, odwodnienie, gwałtowne ruchy, cierpki posmak w ustach, ciemne przebarwienia skóry. W tych objawach dostrzegamy osuszające i niszczące działanie wiatru.

Działanie Pitta w stanie zaostrzenia przejawia się jako: poczucie pieczenia, zaczerwienienia, odczucie gorąca, czyraki, pocenie się, krwawienie, martwica, wyczerpanie, omdlenie, upojenie alkoholowe, ostry lub kwaśny posmak w ustach, przebarwienia skóry we wszystkich kolorach poza białym i brązowym. W tych objawach dostrzegamy działanie ognia powodującego pieczenie i fermentację.

Działanie Kapha w stanie zaostrzenia przejawia się jako: flegma, stwardnienie tkanek, świąd, uczucie zimna na skórze, ociężałość, niedrożność, otyłość, obrzęk, niestrawność, nadmiar snu, białe przebarwienia skóry, słodki i słony posmak, który zauważa się dopiero po czasie. Są to objawy ciężkości i zatrzymania wody."

Wagbhata, Asztanga Hridaja XII.49-54 [2]

Wnioskiem płynącym z analizy dosh jest to, że nagromadzenie się dosh jest przyczyną wszystkich chorób. I choć proces chorobowy może przebiegać podobnie w przypadku każdej dolegliwości, to może różnić się etapem, ruchem dosh lub miejscem, w którym osiadają. W założeniu Hinduskiej Medycyny jest praca nad osiągnięciem odpowiedniego dla Siebie Stylu Życia i zapobieganie gromadzeniu się dosh, które odpowiednio Zrównoważone, odpowiadają za Zdrowie Całego Organizmu.

RÓŻNICE MIĘDZY MEDYCYNĄ ZACHODNIĄ, A AYURWEDYJSKĄ

Możemy wyszczególnić wiele rozbieżności pomiędzy tymi dwiema Naukami. Należy pamiętać, że nie zawsze one występują, a dane metody są stosowane na potrzeby Indywidualnej Osoby i jej dolegliwości. Niektóre choroby z uwagi na ich śmiertelne lub duże zagrożenie leczy się środkami farmakologicznymi.

Podstawowe różnice między tymi podejściami leżą w:

• Opisie i punkcie zainteresowania (Ayurweda koncentruje się na Zdrowiu, a Medycyna Zachodnia na chorobach)

• Nazewnictwie, terminologii (Ayurweda czerpie określenia z Natury, nazywa zjawiska Żywiołami, czerpie z prastarych Wedyjskich Tekstów. Medycyna Zachodnia posiłkuje się słownictwem z greki, łaciny, nazywa choroby nazwiskami ich odkrywców, stosuje słownictwo techniczne, innowacyjne.)

• Wieku (Ayurweda liczy ponad 5000 lat, a Medycyna Zachodnia ponad 200)

• Analizie, Całościowym podejściu do Istoty Człowieka (Ayurweda zakłada Holistyczną wizję Człowieka, natomiast Medycyna Konwencjonalna skupia się najczęściej na danym Organie, w którym zauważa się chorobę)

• Dostrzeganiu ścisłych związków między Duszą a Ciałem

• Wywiadzie lekarza i roli lekarza (Według Ayurwedy lekarza można odwiedzić zanim choroba się rozwinie, lekarz Ayurwedy wskazuje Odpowiednią Ścieżkę, która doprowadzi do wyleczenia Ducha i Ciała przez Samouzdrowienie, Lekarz Medycyny Konwencjonalnej wdraża natychmiastowe leczenie, działa wtedy, kiedy choroba daje o sobie mocny sygnał, kontroluje i prowadzi leczenie)

• Badaniu(Lekarz Ayurwedy stosuje Techniki Manualne, Obserwację i Metody Naturalne, w badaniu techniką konwencjonalną używa się także Obserwacji, jak również nowoczesnych rozwiązań, maszyn i innowacyjnych urządzeń)

• Leczeniu(Ayurwedyjskie Metody są Naturalne, stosuje się Ziołolecznictwo, Masaże i inne sposoby, terapia w Medycynie Zachodniej zakłada użycie środków syntetycznych do czasu ustania choroby, stosuje się też Rehabilitację i Techniki Manualne w przypadku schorzeń układu kostnego).

Celem Ayurwedy jest osiągnięcie Idealnego Stanu Zdrowia. Oprócz Wzmacniania Sił Autoterapeutycznych, które posiada każdy Człowiek, istotnym czynnikiem prowadzącym do Równowagi jest przywrócenie i ustabilizowanie Harmonii pomiędzy trzema doshami.

Kamienie

Najnowsze wpisy

Właściwości Tężni i Groty Solnej

Właściwości Tężni i Groty Solnej

Grota solna ma wyraźnie korzystny wpływ na wiele układów organizmu. Jony soli przedostają się przez płuca do układu krążenia i pobudzają procesy metaboliczne, przyspieszając dostarczanie składników odżywczych oraz tlenu do narządów i tkanek, tym samym usprawniając usuwanie toksyn bądź produktów rozpadu z organizmu. Rezultatem jest zwiększona odporność.

Naturopatia a Ajurweda

Naturopatia a Ajurweda

Naturopata propaguje Zdrowy Styl Życia, wykorzystuje Wiedzę z zakresu naturoterapii, dietetyki, suplementacji, ajurwedy, fizyki kwantowej, tradycyjnej medycyny ludowej, terapii manualnych, a także psychologii celem przywrócenia Homeostazy Organizmu.

Jak działa QUANTEC?

Jak działa QUANTEC?

Na pytanie, jak działa QUANTEC, możemy odpowiedzieć tylko wtedy, gdy pozwolisz nam przedstawić najnowsze informacje na temat fizyki kwantowej za pomocą kilku krótkich filmów.