Ajurweda Punarnava
Dziś przybliżamy Punarnave która jest w ajurwedzie doskonale znana i ceniona za prozdrowotne właściwości. Pod sanskrycką nazwą punarnava kryje się roślina o nazwie Boerhavia diffusa, która w hindi nazywana jest również gahapurana. Roślina ta rośnie w całych Indiach i na Sri Lance, na wilgotnych terenach. W dosłownym znaczeniu jej nazwa oznacza: ta, która odnawia. Ma to związek z odmładzającym i regenerującym (odnawiającym) komórki i tkanki w organizmie działaniem.
Informacje ogólne o punarnavie
W ajurwedzie wyróżniane są trzy odmiany punarnavy – czerwoną, białą i błękitną. To jednak odmiana czerwona, czyli Boerhavia diffusa jest najpopularniejsza i najczęściej stosowana. Sama roślina wykorzystywana może być w całości, gdyż jej dobroczynne właściwości obejmują zarówno liście, jak i łodygi oraz korzeń. Jeśli chodzi o to, jaka część rośliny jest wykorzystywana, to zastosowanie w ajurwedyjskich preparatach ma przede wszystkim korzeń. W Indiach jednak również liście i łodygi wykorzystuje się do przygotowania wielu produktów, takich jak herbaty, kapsułki, papki do zewnętrznego stosowania i olejki. Poza tym same liście często traktowane są jak warzywo, stąd dodawane są one w całych Indiach do różnych potraw.
Wartości odżywcze punarnavy i zastosowanie w ajurwedzie
Skoro wykorzystywana jest ona w takim szerokim spektrum, domyślić możecie się, iż stanowi skarbnicę mnóstwa składników odżywczych. Należą do nich białko, witamina C, sód, wapń i żelazo. Poza tym posiada wiele składników bioaktywnych, jak np. punarnavoside, kwas serratagenowy, hipoksantyna 9-L-arabinofuranozyd, boeravinon A do F, liriodendron, kwas ursolowy i oleanolowy.
To właśnie nasycenie tymi składnikami wpływa na jej zastosowanie i wykorzystanie w medycynie ajurwedyjskiej. Nazwa oznacza roślinę odmładzającą organizm. Działa jednak też na inne dolegliwości. Ma na przykład właściwości moczopędne, dlatego też jest ziołem wspierającym prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Poza tym Punarnava ma właściwości tonizujące serce.
W ajurwedzie punarnava jest składnikiem wielu mieszanek i formuł, których głównym zadaniem jest redukowanie nadmiaru kapha. To właśnie Boerhavia diffusa wpływa na zrównoważenie i odmłodzenie doszy kapha.
Działanie
- sprzyja witalności oraz długowieczności,
- odmładza organizm,
- usuwa nadmiar kapha z organizmu,
- wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca, wątroby i nerek,
- wspiera funkcjonowanie całego układu moczowego, moczowodów i pęcherza moczowego,
- wspomaga zdrowy przepływ moczu,
- działa przeciwzapalnie i moczopędnie,
- łagodzi dolegliwości ze strony układu moczowego powstałe w wyniku przerostu prostaty,
- niszczy kamienie nerkowe,
- równoważy poziom płynów w tkankach,
- likwiduje obrzęki,
- wspomaga wchłanianie płynów gromadzących się w jelitach,
- zapobiega zatorom moczowym,
- łagodzi kolki,
- zapobiega wzdęciom i skurczom jelit,
- wspomaga ruch stawów, którego zaburzenie jest wynikiem nierównowagi kapha,
- łagodzi stany zapalne stawów i usuwa zalegające w nich płyny,
- wpływa dobroczynnie na skórę oraz tkankę miękką,
- zmniejsza krwawienia miesiączkowe, gdyż zapobiega rozpadowi fibryny (białka niezbędnego w procesie krzepnięcia krwi),
- redukuje tkankę tłuszczową i udrażnia kanały organizmu (co jest ważne przy leczeniu cukrzycy),
- zmniejsza świąd, pieczenie i obrzęki,
- wzmaga apetyt,
- łagodzi kaszel.
Wskazania
- infekcje dróg moczowych,
- zaburzenia funkcjonowania nerek i układu moczowego,
- problemy z prostatą,
- obrzęki w obrębie nerek i serca,
- kamienie nerkowe,
- cukrzyca
- zapalenie wątroby i żółtaczka,
- zapalenie stawów,
- wzdęcia i skurcze jelit,
- podagra, artretyzm,
- anemia,
- utrata apetytu.
Łączenie Punarnavy z innymi ziołami i ich działanie
Punarnvę stosować możecie samodzielnie. Często jednak dla wzmocnienia jej skuteczności w leczeniu poszczególnych dolegliwości, zaleca się łączenie jej z innymi ziołami.
- Połączenie punarnavy z guduchi i shilajitem stanowi doskonałą recepturę w walce z cukrzycą.
- Przy dolegliwościach takich jak artretyzm warto do punarnavy dodać guduchi i suszony imbir.
- Przy niewydolności serca spowodowanej zaburzeniami doszy kapha i vata sprawdza się połącznie arjuny, guggulu i kurkumy z punarnavą.
- Przy obrzękach i infekcjach nerek oraz układu moczowego ajurweda zaleca również połączenie punarnavy z nasionami kolendry, gokshurą i guduchi.
Jak przyjmować punarnavę?
Działanie punarnavy nie wymaga przyjmowania jej z jakąś konkretną substancją nośnikową (anupaną). Jeśli jednak chcesz wspomóc jej działanie, połącz ją z odpowiednią dla siebie. W przypadku punarnavy warto łączyć jej sproszkowaną formę z wodą lub mlekiem i przyjmować rano, na pusty żołądek, bądź godzinę przed posiłkiem.