MENU
Jesteś tutaj: Kontakt Blog Dieta Śródziemnomorska

Dieta Śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska reguluje ciśnienie krwi, profil lipidowy, wrażliwość na insulinę, obniża ryzyko chorób krążenia i wielu innych.

Na diecie śródziemnomorskiej obniża się hs-CRP czyli wskaźnik mówiący o stopniu ogólnoustrojowego stanu zapalnego, czyli podłożu wielu chorób przewlekłych.

Dieta śródziemnomorska o obniżonej zawartości węglowodanów ze źródeł zbożowych jest prawdopodobnie najbardziej skuteczna.

Szczególnie w leczeniu cukrzycy typu 2.

Co cechuje kulturę odżywiania się w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego.

☑ Trzy główne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) i ewentualnie jedną lub dwie przekąski pomiędzy, zależnie od tego, jak aktywny tryb życia prowadzimy.

☑ Staramy się jeść przy stole z innymi domownikami, nie sami przed komputerem czy telewizorem. Nastrój ma być pogodny, jeść należy spokojnie, bez pośpiechu.

☑ Skupiamy się na urozmaicaniu jadłospisu.

☑ O ile to tylko możliwe, jemy produkty sezonowe, lokalnie sprzedawane, na bazarach, u blisko mieszkających rolników.

☑ Do każdego posiłku lub przynajmniej do większości posiłków należy mieć jakieś warzywo lub owoc.

☑ Nie żałować sobie dobrych orzechów, najlepiej z certyfikatem ekologicznym. Nie żałować sobie także roślin strączkowych, tych się zjada dużo w krajach śródziemnomorskich.

☑ Czosnek, cebula, oliwki i oliwa z oliwek – te produkty są w użyciu cały rok, na co dzień. W krajach śródziemnomorskich jest duża sezonowość produktów, ale te cztery składniki są jadane przez cały rok.

Warto wiedzieć, że przygotowywanie potraw w krajach śródziemnomorskich (zup i na przykład potraw na bazie ryżu) zaczyna się od usmażenia cebuli i/lub czosnku na oliwie, często dodając plastry lub kostki pomidora.

Dzięki tej diecie wzmocniona zostanie  odporność i obniżone ryzyko wielu chorób przewlekłych.